Ile i kiedy powinien ważyć szpic miniaturowy? Odpowiedź zależy od konkretnej rasy, ale ogólnie rzecz biorąc, samiec powinien ważyć od 4,7 do 3 kg w wieku 3 miesięcy i od 10,9 do 17,2 kg w wieku 1 roku. Samce o najmniejszych i największych rozmiarach powinny osiągnąć dojrzałość w wieku około 14 miesięcy. Mogą one jednak znacznie urosnąć, dlatego szpic miniaturowy powinien ważyć poniżej 30 kg.

Szpic niemiecki

Szpic niemiecki jest stosunkowo nową rasą w Stanach Zjednoczonych. Choć w Niemczech jest to rasa o długiej tradycji, w Stanach Zjednoczonych wciąż jest stosunkowo rzadka. Choć są uznawane przez United Kennel Club (AKC) i należą do Foundation Stock Service, co jest pierwszym krokiem do pełnego uznania, rasa ta nie uzyskała jeszcze statusu CITES ani AKC.

Chociaż ta mała rasa psów jest naturalnie słodka i przyjazna, nie jest najbardziej odpowiednim psem dla dużych rodzin lub gospodarstw rolnych. Szpic niemiecki najlepiej nadaje się jako jedyne zwierzę domowe w domu. Rasa ta jest bardzo terytorialna i może być władcza w stosunku do innych członków rodziny, zwłaszcza dzieci. Ponieważ są bardzo czujne i opiekuńcze, ich socjalizacja z innymi psami i ludźmi może zająć trochę czasu. W związku z tym należy upewnić się, że obecność szpica niemieckiego w pobliżu dzieci jest dla Ciebie komfortowa.

Pomorskie

Szpic niemiecki, zwany także pomeranianem, jest małym, kompaktowym psem. Wersja miniaturowa powinna ważyć od 8 do 10 kilogramów i mierzyć od 23 do 29 centymetrów w kłębie. Podobnie jak w przypadku każdej innej rasy, hodowcy powinni upewnić się, że wszystkie osobniki hodowlane zostały przebadane pod kątem wzroku. Szpic niemiecki należy do grupy użytkowej, co oznacza, że od dawna jest to pies towarzyszący i przydatny w pracy. Są one ogólnie zdrowe i nie mają problemów z trawieniem, dlatego mogą jeść praktycznie każdy rodzaj karmy dla psów.

Waga szpica niemieckiego różni się w zależności od wielkości i typu. Największym, ważącym 40 funtów i mierzącym 17 cali wzrostu psem jest Grossspitz. Średniej wielkości szpic waży od 23 do 25 funtów, stoi na wysokości od 12 do 16 cali i waży od 12 do 16 cali. Szpic miniaturowy powinien być w wieku około trzech miesięcy. W wieku trzech miesięcy powinien ważyć 4,7,3 kg. Najmniejszy samiec szpica w wieku sześciu miesięcy powinien ważyć od ośmiu do dziewięciu kilogramów.

Przeczytaj:  Yorkshire terrier - długość życia

Szpic japoński

Szpic japoński to pies lojalny, inteligentny i bardzo podatny na szkolenie. Mimo że psy tej rasy mogą sprawiać wrażenie nadmiernie aktywnych, energicznych i hałaśliwych, wcale takie nie są. Psy te wolą spędzać czas ze swoimi właścicielami i zazwyczaj są dość ospałe, gdy zostają same. Wynika to z faktu, że dwa razy do roku muszą przechodzić ruję, a w tym stanie pozostają przez trzy tygodnie.

Szpic japoński pochodzi z Japonii z lat 20. ubiegłego wieku. Uważa się, że rasa ta powstała w wyniku krzyżowania różnych ras szpiców. Japońscy hodowcy zaczęli od krzyżowania szpiców niemieckich z małymi, białymi szpicami importowanymi z innych krajów. Po II wojnie światowej japońscy hodowcy szpiców kontynuowali hodowlę i opracowali ulepszoną rasę. Psy te zyskały popularność w Japonii, a w latach 50. XX wieku były eksportowane do Szwecji.

Shiba Inu

Szpic miniaturowy ma taki sam kolor sierści jak szpic średni i waży 18-22 funtów (8-10 kg). Jest niewielkiej postury i powinien być jak najwcześniej odpowiednio traktowany i socjalizowany, aby uniknąć późniejszych problemów. Jeśli planujesz trzymać szpica miniaturowego w domu, upewnij się, że ma on do dyspozycji duże, ogrodzone podwórko. Jego typowa długość życia wynosi od trzech do pięciu lat.

Szpic japoński to rzadka rasa, która jest popularna na całym świecie. Ta mała rasa ma uroczą osobowość i często jest doskonałym towarzyszem podróży. Psy te są przyjaznymi, czułymi i łagodnymi towarzyszami i dobrze radzą sobie z innymi zwierzętami domowymi. Jednak gdy są pozostawione same sobie, wykazują lęk i muszą być nadzorowane w pobliżu dzieci. Dlatego też nie powinny być pozostawiane same sobie bez swoich ludzkich towarzyszy. Psy rasy szpic japoński pozostawione same sobie mogą być dość bojaźliwe, dlatego najlepiej trzymać je w rodzinie.

Podobne