Niektórzy ludzie zastanawiają się, czy psy pomorskie są agresywne. Faktem jest, że niektóre z nich są bardzo zaborcze. W związku z tym pies może nadmiernie i często szczekać. Na szczęście istnieją sposoby, aby wyszkolić psa, by był przyjazny, posłuszny i mniej zaborczy. W tym artykule omówimy kilka najczęstszych problemów związanych z socjalizacją i dowiemy się jak sprowadzić Twojego Pomorzanina na właściwą drogę.

Czy pomeranian może być agresywny?

Pierwsze pytanie, jakie możesz sobie zadać, brzmi: „Czy pomeranian może być agresywny?”. Rasa ta jest przyjazna i czuła, ale może stać się bardzo agresywna. Powodem może być strach lub zachowanie terytorialne. Na przykład, Pomorzanin może zaatakować listonosza, jeśli uzna go za zagrożenie. Jeśli Twój pies staje się agresywny, najlepszym sposobem postępowania jest zasięgnięcie porady lekarza weterynarii.

Po pierwsze, odizoluj agresywnego psa w osobnym pomieszczeniu lub kojcu. Powiedz pozostałym członkom rodziny, aby zrobili to samo. Kiedy Pomorzanin się uspokoi, umieść go ponownie w tej samej sytuacji. W tym czasie chwal go i nagradzaj za dobre zachowanie. Upewnij się, że nie zbliżają się do niego inne zwierzęta domowe ani ludzie. Nie narażaj Pomorzanina na głośne dźwięki lub inne rzeczy, które mogłyby go skłonić do agresywnego zachowania.

Pozytywne wzmocnienie

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli pomeranianów jest stosowanie środków zapobiegawczych w celu skorygowania agresywnego zachowania. Awersje wywołują u psów strach lub niepokój, co nie jest korzystne dla relacji pies – opiekun. Trenerzy pozytywni uważają, że w szkoleniu psów należy stosować wyłącznie pozytywne wzmocnienie. W rzeczywistości szkolenie pozytywne jest najskuteczniejszym sposobem szkolenia psa rasy pomeranian. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak stosować pozytywne wzmocnienie w szkoleniu pomeranianów.

Przeczytaj:  Najlepsze miejsca wypoczynku z psem – zaplanuj następną przygodę

Jeśli zauważysz, że Twój pomeranian ciągle szczeka i pyskuje na inne psy, musisz nauczyć go, żeby tego nie robił. Jeśli to się nie uda, spróbuj przyuczyć swojego pomeranianina do trzymania się drzwi. Kiedy już nauczysz go zostawać w domu przy otwartych drzwiach, powinieneś nagradzać go smakołykami za każdym razem, kiedy dobrze się zachowa. Aby wytresować uparte psy z Pomorza, konieczne może być również zastosowanie barier fizycznych.

Problemy z socjalizacją

Pomorzany są często opisywane jako uparte i zawzięte, a także mogą być bardzo terytorialne. Mają również wysoki poziom lęku, co sprawia, że nieufnie podchodzą do nowych psów i ludzi. Pomorzany nie tolerują także niewłaściwego traktowania, a w razie zagrożenia mogą ugryźć lub pstryknąć. Z tego powodu są szczególnie niebezpieczne w pobliżu dzieci, dlatego tak ważne jest wczesne szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Niektórzy właściciele mają jednak trudności z socjalizacją swoich psów.

Pomorskie psy muszą być odpowiednio socjalizowane w młodym wieku, tak aby mogły nawiązywać pozytywne relacje z innymi zwierzętami i ludźmi. Socjalizacja pomaga również zapobiegać problemom behawioralnym u psów pomorskich. Należy zabierać psa ze sobą, kiedy wychodzimy z domu i zapoznawać go z innymi zwierzętami i ludźmi, w tym z dziećmi. Jest to niezbędny element socjalizacji, dlatego staraj się spędzać jak najwięcej czasu zabierając psa w różne miejsca.

Podobne