Jaka jest idealna waga Twojego Yorkshire terriera? W zależności od rasy, może to być od 12 do 18 funtów. W zależności od wieku psa, jego dojrzewanie może rozpocząć się wcześniej lub później, dlatego ważne jest, aby monitorować jego wzrost. Lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu, czy pies ma problemy ze wzrostem i zalecić plan leczenia, który zahamuje jego wzrost i pomoże mu zachować zdrowie. Z reguły Yorkshire terrier przestaje rosnąć, kiedy osiąga wiek seniora, czyli zazwyczaj około 8-10 lat. Niektóre Yorki mogą wejść w wiek seniora wcześniej.

Wielkość

Yorkshire terrier jest jedną z najmniejszych ras psów. Zazwyczaj ważą mniej niż 7 funtów i mają średniej wielkości głowę. Ich uszy są postawione i mają kształt litery V. Ich sierść jest mieszanką koloru stalowoniebieskiego i brązowego. Jeśli chcesz adoptować Yorkshire terriera, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

Etapy wzrostu

Kiedy po raz pierwszy przynosisz do domu Yorka, możesz nie zdawać sobie sprawy z szybkiego wzrostu i rozwoju, przez jaki będzie przechodził Twój szczeniak. Yorki rosną szybko we wczesnym okresie rozwoju, a następnie zwalniają tempo, aby osiągnąć pełnię swoich dorosłych rozmiarów po roku do dwóch lat. Eksperci zidentyfikowali cztery odrębne etapy wzrostu Yorków i różne impulsy wzrostu charakterystyczne dla tej rasy. Na szczęście etapy te są stosunkowo spójne dla wszystkich Yorków. Mimo że pewne czynniki mogą wpływać na tempo wzrostu szczeniaka, poniżej opisano ogólne etapy wzrostu i rozwoju.

Budowa ciała

Yorkshire terrier ma wyjątkową budowę ciała. Długie włosy tej rasy zabawek zwisają po obu stronach ciała. Ciało Yorkshire teriera jest zwarte i proporcjonalne. Yorkshire terrier ma wysoko osadzoną głowę i niezależny sposób bycia. Wyprostowane uszy są cechą charakterystyczną psów nagradzanych. Głowa Yorka jest dobrym wskaźnikiem jego pewności siebie i temperamentu.

Waga

Trudno jest określić, jaką wagę powinien osiągnąć Yorkshire terrier. Chociaż Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) dzieli psy na kategorie wagowe, typowy Yorkie urośnie maksymalnie do 7 funtów. Jeśli masz szczeniaka rasy Yorkie, powinieneś skorzystać z tabeli wzrostu, aby określić, kiedy pies powinien osiągnąć pełnię swoich dorosłych rozmiarów. Ogólnie rzecz biorąc, aby uzyskać przybliżoną wagę dorosłego psa, należy wziąć pod uwagę wagę szczeniaka w wieku 12 tygodni i pomnożyć ją przez dwa. Obliczenia te są dokładne z dokładnością do jednego funta.

Przeczytaj:  Ile kosztuje szpic miniaturowy z rodowodem?

Choroba Cushinga

Najczęstszą przyczyną tej choroby jest guz przysadki mózgowej u psów. Choroba ta może jednak występować zarówno u samców, jak i samic Yorkshire terierów, a także u innych psów. Objawy choroby Cushinga u psów obejmują senność, zmniejszony apetyt i wymioty. Chociaż leczenie nie jest w stanie wyleczyć choroby, często możliwe jest jej kontrolowanie za pomocą leków.

Starszeństwo

Yorkshire terrier, jako rasa psów zabawek, osiąga wiek seniora w wieku 7 lat i może dożyć nawet 16 lat, w zależności od trybu życia. Yorki są zazwyczaj mniejsze niż inne rasy psów i nie potrafią odróżnić, czy są młode czy stare. Wiek Yorka jest zwykle określany przez lekarza weterynarii na podstawie stanu zdrowia i ogólnych oznak starzenia się. Lekarz weterynarii weźmie również pod uwagę poziom aktywności Twojego psa oraz jego ogólny stan zdrowia.

Kontrola weterynaryjna

Wykonywanie badań kontrolnych u Twojego Yorkshire terriera jest ważnym elementem dbałości o zdrowie Twojego psa. Wiele powszechnych schorzeń, w tym niewydolność serca, może dotyczyć Twojego zwierzęcia. Poddanie psa badaniom kontrolnym może pomóc Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków i bólu związanego z poważnymi problemami zdrowotnymi. Poniżej wymieniono kilka powodów, dla których warto zabrać swojego Yorkshire terriera do weterynarza. Należy pamiętać, że chociaż większość problemów można leczyć w domu, to w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości u Twojego Yorkshire Terriera należy zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Podobne