W tym artykule omówimy średnią długość życia Yorków. Psy tej rasy są bardziej podatne na zaćmę i problemy z układem oddechowym niż inne rasy, ale ich długość życia jest dłuższa niż długość życia Pomeraniana czy Buldoga. Oto kilka faktów na temat Yorkshire terierów, w tym jak długo żyją i czy są dobrymi kandydatami na seniorów. Jak w przypadku każdej rasy, istnieją potencjalne problemy zdrowotne i choroby, które należy wziąć pod uwagę w trakcie opieki nad psem.

Długość życia Yorków jest dłuższa niż Pomeranianów

Długość życia Yorków wynosi zazwyczaj około siedemnastu do dwudziestu lat. Przyczyną tak długiej długości życia jest fakt, że psy ras zabawkowych nie muszą pracować tak ciężko jak większe psy. Zdrowie Yorka może być zagrożone, jeśli jest on osłabiony z powodu niewielkich rozmiarów i łatwo może ulec kontuzji. Pomorzany nie nadają się do mieszkania, ponieważ ich mały rozmiar sprawia, że są podatne na urazy i choroby.

Yorki są podatne na choroby układu oddechowego

Częstą przyczyną krótkiej długości życia Yorków jest występowanie chorób układu oddechowego u starszych psów. Yorkshire Terrier jest podatny na kilka chorób układu oddechowego, w tym zwłóknienie płuc, zapadnięcie się tchawicy i zapalenie oskrzeli. Zapadnięta tchawica może powodować różne schorzenia u Twojego Yorka, w tym zapalenie oskrzeli i płuc.

Mają krótką żywotność w porównaniu z innymi rasami

Być może zastanawiasz się, dlaczego Yorkshire teriery mają krótką żywotność w porównaniu z innymi rasami psów. Chociaż Yorki żyją krócej niż inne rasy, ich średnia długość życia nadal wynosi od 12 do 15 lat. Oznacza to, że Yorkshire może pozostać w Twoim domu przez wiele lat. Musisz jednak odpowiednio dbać o swoje Yorki, aby przedłużyć ich życie.

Przeczytaj:  Szpic miniaturowy strzyżenie - jak I kiedy?

Są podatne na zaćmę

Zaćma jest częstym problemem u Yorkshire terrierów. Zaburzenia te rozwijają się w oku, kiedy nadmierne nagromadzenie białka powoduje zmętnienie soczewki, co sprawia, że widzenie nie jest tak wyraźne jak w przypadku kryształu. Chociaż schorzenie to rzadko ma poważny wpływ na wzrok psa, znaczna zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być spowodowana kilkoma czynnikami, takimi jak genetyka, problemy żywieniowe lub cukrzyca.

Są podatne na limfangiektazję

Limfangiektazja jest chorobą genetyczną dotyczącą przewodu pokarmowego. Skutkuje ona głęboko obniżonym poziomem białka we krwi. Ponieważ naczynia limfatyczne są niedrożne, utrudniony jest prawidłowy przepływ chłonki. Choroba ta może dotyczyć psów każdej rasy. Szczególnie podatne są Yorkshire teriery, basjisy i norweskie lundehundy. Niektóre choroby, takie jak zapalenie osierdzia i niewydolność prawego serca, mogą również przyczynić się do wystąpienia limfangiektazji.

Mają shunt portosystemowy

Chociaż Yorkshire terrier z shuntem portosystemowym nie ma nieograniczonej długości życia, istnieje duża szansa, że będzie żył przez wiele lat. Zator znajduje się w wątrobie i nie powoduje wymiany krwi z jej tkankami. Na szczęście u większości psów stan zdrowia ulega poprawie dzięki odpowiedniej diecie i postępowaniu lekarskiemu, a stan ten można kontrolować za pomocą antybiotyków. Niemniej jednak, ponad połowa psów z tym schorzeniem będzie musiała zostać poddana eutanazji w ciągu 10 miesięcy od rozpoznania choroby. Przyczyna choroby nie jest znana.

Podobne