Pemfigoid pęcherzowy, znany również jako zaburzenie równowagi hormonów płciowych nadnerczy, dotyka gruczołu tarczycy, znajdującego się na tchawicy i po obu stronach szyi. U osobników dotkniętych tą chorobą dochodzi zazwyczaj do łysienia na całym ciele, a wyleczyć ją można poprzez kastrację. Odpowiedzialni hodowcy szpiców fińskich odradzają jednak wykorzystywanie osobników dotkniętych tą chorobą do hodowli. Choroba Cushinga, inne schorzenie nadnerczy, również może powodować wypadanie włosów.

Pemfigoid pęcherzowy jest autoimmunologiczną chorobą skóry.

Kiedy u szpica miniaturowego pojawiają się pęcherze, choroba jest najprawdopodobniej spowodowana pemfigoidem pęcherzowym. Pemfigoid pęcherzowy jest zapalną chorobą skóry, charakteryzującą się występowaniem dużych, cienkościennych worków wypełnionych przejrzystym płynem. Objawy pemfigoidu pęcherzowego u psów rasy szpic miniaturowy to zazwyczaj swędzenie skóry, a wysypka pojawia się zwykle w postaci dużych, czerwonych pręg, po czym tworzą się pęcherze. Częstym miejscem powstawania pęcherzy są okolice jamy ustnej oraz połączenia śluzówkowo-skórne w pachach i pachwinach. W ciężkich przypadkach zmiany te mogą być zakażone i wymagają hospitalizacji w celu wykonania biopsji.

Achalazja cricopharyngeal

Achalazja to zaburzenie polegające na tym, że zwieracz przełyku nie rozluźnia się prawidłowo, powodując zgrzytanie zębami, wymioty lub aspirację. Schorzenie to jest dziedziczone głównie u szczeniąt szpiców fińskich, ale może być nabyte u starszych psów. Niektóre rodzaje infekcji i problemy z nerwami mogą również powodować to schorzenie. Do objawów achalazji należą: zgrzytanie zębami, regurgitacja i zapalenie płuc. Chirurgiczna korekcja tego zaburzenia może pomóc w przywróceniu funkcji połykania.

Choroba Legg-Calve-Perthesa

Najczęstszą formą operacji w leczeniu choroby Legg-Calve-Perthesa jest osteotomia głowy i szyjki kości udowej. Operacja ta polega na odcięciu głowy i szyjki kości udowej, aby umożliwić organizmowi samoleczenie za pomocą tkanki bliznowatej. Operacja ta jest zalecana tylko wtedy, gdy terapia medyczna nie zdołała opanować choroby. Na szczęście, większość psów rasy szpic miniaturowy wraca do zdrowia po tej bolesnej chorobie.

Przeczytaj:  Ile powinien jeść szczeniak pomeranian?

Niedoczynność tarczycy

Chociaż nie ma konkretnego lekarstwa na niedoczynność tarczycy, leczenie Twojego pupila poprzez suplementację tyroksyną jest skutecznym sposobem na złagodzenie objawów. Badanie stężenia T4 jest pierwszym krokiem w diagnostyce tego schorzenia. Konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, takich jak dializa równowagowa (ED). Rozpoznanie niedoczynności tarczycy zależy od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia objawów.

Zapalenie trzustki

Jeśli zauważysz, że u Twojego zwierzęcia nagle wystąpiły objawy zapalenia trzustki, powinieneś podjąć natychmiastowe działania. Lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze odpowiednie leki i może zmienić dietę zwierzęcia. W niektórych przypadkach może być konieczne agresywne leczenie z zastosowaniem leków i płynów podawanych dożylnie, aby zatrzymać zapalenie trzustki i przedłużyć życie psa. W przypadkach, w których zapalenie trzustki nie było leczone, u Twojego zwierzęcia mogą wystąpić poważne konsekwencje, w tym nagła śmierć.

Podobne